wartobycrazem.pl

WBR Groundhogs Kraków

to pierwsza w Małopolsce drużyna niewidomych i słabowidzących goalbalistów.

Trochę o samej grze

Goalball to gra drużynowa przeznaczona dla osób niewidomych i niedowidzących, stworzona w 1946 roku przez przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena w 1946 roku. Początkowo miała służyć jako forma rehabilitacji inwalidów wojennych, obecnie jest to dyscyplina paraolimopijska, uprawiana w wielu krajach świata przez mężczyzn jak i przez kobiety. Gra toczy się na boisku o wymiarach 9x18 m. Mecz trwa 24 minuty (2 połowy po 12 minut z pięciominutową przerwą). Drużyna składa się z sześciu zawodników (trzech grających i trzech rezerwowych). Boisko jest podzielone na dwie połowy, zaś każda z nich na trzy trzymetrowe strefy: obrony, rzutu i neutralną. Piłka waży 1,25 kg i ma 76 cm obwodu oraz wywiercone 4 otwory. Wewnątrz piłki znajdują się dzwoneczki, które wydając dźwięk pomagają graczom zlokalizować piłkę. Bramka jest ustawiona wzdłuż krótszej linii boiska na całej jej szerokości (9 m), ma 1,30 m wysokości. Linie boiska i granice stref oraz dodatkowe linie w strefie obrony są wyklejone sznurkiem, dla umożliwienia orientacji zawodnika na boisku. Podczas trwania gry trener nie może komunikować się z zawodnikami ani wchodzić na teren boiska, może to uczynić podczas przerwy (każda drużyna ma do wykorzystania podczas meczu 4 przerwy po 45 s.), każdy zespół może w ciągu meczu dokonać maks. 4 zmian. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby bramek.

Dołącz do nas

Nasze treningi odbywają sie w każdy wtorek (16:15 - 19:15) i czwartek (17:00 - 19:00). Działanie jest możliwe dzięki współpracy Stowarzyszenia Świstak oraz Stowarzyszenia Warto Być Razem. Zachęcamy wszystkich (zarówno kobiety jak i mężczyzn) do dołączania do naszej grupy. Obok profesjonalnych treningów gwarantujemy także dobrą zabawę w miłym gronie oraz uczestnictwo w zawodach na różnym poziomie.
A może wśród Was są przyszli reprezentanci naszego kraju w tej niezwykłej dyscyplinie!